K vytvoreniu legislatívnych podmienok na to, aby sa dôchodkovým správcovským spoločnostiam rozšírili možnosti alternatívnych investícií, nemáme námietky.
Principiálne však platí, že akákoľvek investícia správcov úspor v druhom pilieri musí byť primárne v záujme sporiteľa.
Preto v žiadnom prípade nesmie ísť o povinnosť alternatívnych investícií, ale o rozšírenie možností investovania správcov a táto možnosť by nemala byť limitovaná iba na Slovensko alebo na špecifický účel.
Rámec starobného dôchodkového sporenia v súčasnosti upravujú prísne pravidlá a ich dodržiavanie podlieha viacerým stupňom kontroly, kde najvýznamnejším je dohľad Národnej banky Slovenska.
Dôchodkové fondy môžu investovať iba do kvalitných, likvidných a verejne obchodovateľných cenných papierov, ohodnotených medzinárodnými ratingovými agentúrami. Objem majetku, ktorý je investovaný do cenných papierov vydaných jedným subjektom, je zákonom limitovaný.
Okrem tradičných aktív, ako sú dlhopisy a akcie, využívajú dôchodkové fondy vo svete rôzne alternatívne investície, avšak nejde o nosnú, ale skôr o doplnkovú formu investícií. Patria sem aj investície do dlhodobých udržateľných projektov, ako sú diaľnice, letiská, elektrárne a vodné zdroje. V Európe sú tieto projekty často realizované aj formou verejno-súkromných partnerstiev (PPP), pričom v ostatných rokoch v prípade týchto investícií rastie význam environmentálnych, sociálnych a ESG kritérií.
Ako správcovia úspor zodpovední za efektívne zhodnotenie majetku budúcich dôchodcov vítame profesionálnu diskusiu o trendoch a alternatívnych investíciách.