Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.

Rozumiem
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Správcovia úspor: Sme si vedomí zodpovednosti za budúce dôchodky

Archív

zvoľte rok

Bratislava 1. októbra 2021  

Nová dôchodková legislatíva na dlhé roky určí budúcnosť miliónov obyvateľov Slovenska.

„Zhodujeme sa na tom, že Slovensko potrebuje moderný a stabilný dôchodkový systém, a preto diskutujme o tom, aké parametre má mať. Sporenie na dôchodok presahuje volebné obdobia, preto by diskusia mala byť odborná a faktografická,“ deklarujú Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) a Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS).

Medzi odborníkmi panuje vzácna zhoda, že zásadným problémom druhého piliera je ešte stále dosah štátom nariadeného presunu sporiteľov do garantovaného fondu z roku 2013. Takmer milión sporiteľov si sporí v garantovanom fonde, čím sa pripravuje o potenciál zhodnotenia úspor v dlhodobom horizonte v indexových a akciových fondoch.

Naliehavou otázkou je, ako realizovať presun do rizikovejších, no výhodnejších fondov – kto má byť zodpovedný, ktorých sporiteľov sa bude týkať a aká bude postupnosť. Akciové trhy kolíšu a k výkyvom smerom nadol určite dôjde aj po presune. „Spoločná a konzistentná komunikácia všetkých zúčastnených strán bude dôležitá, aby sporitelia nestratili dôveru v druhý pilier, ak by po nariadenom presune hodnota úspor poklesla,“ upozorňuje Miroslav Kotov, predseda Predsedníctva Asociácie DSS.

Na výšku zhodnotenia negatívne vplývajú aj garancie. A rozhodne to nie je iba problém dôchodkových správcovských spoločností. Čím dlhšie pretrváva obdobie nízkych úrokových sadzieb, tým viac garancie negatívne ovplyvňujú investovanie v garantovanom fonde. Súčasná konštrukcia garancií ich aplikuje každoročne aj na sporiteľov 20 – 30 rokov pred odchodom do dôchodku. Cena za prehnanú ochranu je pritom čoraz vyššia.  

V súčasnosti si v druhom pilieri sporí na dôchodok každý druhý pracujúci občan Slovenska, spolu viacej ako 1,6 milióna sporiteľov a úspory budúcich dôchodcov dosahujú takmer 11,5 miliardy eur. 

Záznam z konferencie 1. 10. 2021

***

Dôchodkový systém dospel k potrebe zmeny. Ktoré zmeny sú kľúčové?

  • Boris Ažaltovič, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR
  • Ján Tóth, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť 
  • Ivan Švejna, výkonný riaditeľ Asociácie DSS a Asociácie DDS

Druhý pilier. Dáta a fakty

  • Ľudovít Ódor, viceguvernér Národnej banky Slovenska
  • Ján Šebo, vedúci výskumného tímu, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
  • Miroslav Kotov, predseda Predsedníctva Asociácie DSS

***

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností vznikla 1. 12. 2004 a združuje právnické osoby, ktoré majú oprávnenie na činnosť dôchodkových správcovských spoločností podľa zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Jej členmi sú 365.life, d. s. s., a. s., Allianz – Slovenská d. s. s., a. s., NN dôchodková správcovská spoločnosť, a. s.,  UNIQA d. d. s., a. s., VÚB Generali dôchodková správcovská spoločnosť, a. s.