Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.

Rozumiem
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Druhý pilier nezadržateľne smeruje k ôsmim miliardám úspor

Celkový objem majetku v druhom pilieri dosiahol ku koncu júna 2018 hodnotu 7 908 989 761,14 eura, pričom v garantovaných dôchodkových fondoch je alokovaných 77,6 % úspor. Na dôchodok si sporí   1 464 772 sporiteľov, čo zodpovedá polročnému nárastu novovstúpenych mladých ľudí v počte viac ako 30-tisíc. V porovnaní s polrokom 2017 tak vstúpilo do druhého piliera o takmer 20 percent viacej mladých ľudí. (1) 

Finančné trhy a trendy komentujú členovia Asociácie dôchodkových správcovských spoločností

Marián Kopecký, predseda Predsedníctva ADSS:

Priemer ročného zhodnotenia garantovaných dôchodkových fondov na trhu k prvej polovici roka 2018 predstavuje 0,168 % p. a., negarantované dôchodkové fondy hospodárili s priemerným ročným výnosom 4,79 % p. a. Aj tieto ukazovatele hovoria jasnou rečou –  negarantované fondy, aj keď sú rizikovejšie a dosahujú väčšie výkyvy v hodnote, majú z dlhodobého hľadiska neporovnateľne vyšší potenciál rastu. Priemerný slovenský sporiteľ v druhom pilieri má momentálne za sebou iba prvú tretinu celkovej doby sporenia, a preto by mal mať väčšinu svojich úspor alokovaných v negarantovanom fonde. Z tohto dôvodu aj naďalej budeme všetkým sporiteľom, ktorí nie sú bezprostredne pred dôchodkovým vekom, citlivo a zrozumiteľne vysvetľovať, aby aspoň časť svojich úspor uložili do negarantovaného dôchodkového fondu.  V každom prípade nás zároveň veľmi teší záujem mladých ľudí o druhý pilier. Začali si uvedomovať jeho nevyhnutnosť. Ak sa trend neustáleho rastu počtu mladých ľudí vstupujúcich do druhého piliera udrží, koncom tohto roka môžeme očakávať, že trh starobného dôchodkového sporenia bude atakovať hranicu jeden a pol milióna sporiteľov.

 

Vladimír Mlynek, podpredseda Predsedníctva ADSS:

Prvá polovica roka 2018 sa niesla v znamení opätovného návratu volatility a neistoty na trh. Po dlhšom období sa rizikové aktíva vplyvom rastúcich očakávaní zo sprísňovania menových podmienok v USA dostali pod tlak. K pokoju nepridával ani americký prezident D. Trump, ktorý zavádzaním colných taríf vyvolal obavy z možných obchodných vojen. V Európe bol, naopak, hlavnou témou výsledok talianskych volieb a následné sformovanie euroskeptickej vlády, čo bolo spúšťačom výpredajov talianskych aktív. Júnové zasadnutie ECB prinieslo taktiež prekvapenie v podobe vyhlásenia, že ECB ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni minimálne do septembra 2019. Rozdiel v úrokových sadzbách medzi USA a európskou menovou úniou sa tak naďalej bude rozširovať. Práve faktory ako ďalšie sprísňovanie menovej politiky spolu s neistotou týkajúcou sa geopolitického vývoja a situácie v Taliansku pravdepodobne zapríčinia, že v nasledujúcom období si budeme musieť zvyknúť na vyššie výkyvy na trhu, aké boli v roku 2017.

(1)  Počet sporiteľov, hodnoty objemu majetku a uvádzané hodnoty dosiahnutého zhodnotenia predstavujú hodnoty už po odpočítaní odplát a bez zohľadnenia inflácie k 30. 6. 2018