Bratislava 5. mája 2022
Po osemnástich rokoch od vzniku druhého piliera prichádza návrh novelizácie, ktorý sa významne podpíše pod budúcnosť občanov Slovenska. Na svoj budúci dôchodok si sporí v kapitalizačnom pilieri viac ako polovica pracujúcej populácie a priemerný vek sporiteľov je medzi 39 a 42 rokmi.
„Očakávame, že výsledkom novelizácie zákona o druhom pilieri bude priestor na zhodnotenie úspor budúcich dôchodcov, stabilita systému a motivujúce podmienky pre všetkých účastníkov,“ uviedol Miroslav Kotov, predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.
Ako kľúčové body na diskusiu s tvorcami zákona otvorili správcovia úspor päť tém – presun sporiteľov, garancie, predvolenú stratégiu, výplatnú fázu a poplatky.
„Rozhodne podporujeme snahu rezortu práce o presun sporiteľov do negarantovaných fondov, myšlienku predvolenej investičnej stratégie a dlhodobú výplatu dávok. Upozorňujeme však, že pravidlá presunu pre majetok sporiteľov v objeme 3,3 miliardy eur považujeme za nedostatočné. Transparentnou formuláciou pravidiel musíme predísť ohrozeniam vo forme sťažností, súdnych sporov a regulatórnych konaní voči DSS aj štátu,“ zdôrazňuje Miroslav Kotov.
Predpokladom ďalšieho zvýšenia výnosov v druhom pilieri je zároveň úprava garancií. Súčasný mechanizmus garancií čoraz vážnejšie obmedzuje správcov v investovaní, keďže nepočítal s tým, že úroky sa môžu dlhodobo držať na nulových či dokonca záporných úrovniach. Garancie tak, ako sú nastavené, sú neadresné a dostatočne nechránia sporiteľov vo výplatnej fáze. Preto Asociácia DSS navrhuje garancie postavené na troch pilieroch ochrany úspor.
Sporenie v indexových a akciových fondoch má z dlhodobého hľadiska potenciál pre vyššie zhodnotenie úspor. Vzhľadom na skúsenosti sa však správcovia prikláňajú k návrhu, aby sa úspory začali presúvať do garantovaných fondov až od 52. roku sporiteľa – tak, ako je to v súčasnosti.
Princíp life-cycling v sporiacej aj výplatnej fáze predstavuje transfer skúseností z finančného trhu do zákona, a preto správcovia úspor predpokladajú, že o oboch fázach a precizovaní mechanizmu bude ešte profesionálna diskusia všetkých zúčastnených strán.
Ako uviedli zástupcovia piatich správcovských spoločností na Slovensku, zrušenie odplaty za vedenie účtu a odplaty za zhodnotenie v pasívnych fondoch predstavuje okamžitý dramatický dosah na hospodárenie spoločností. Sporenie v druhom pilieri už dnes patrí medzi najlacnejšie sporiace schémy. Súbeh poklesu príjmov a zvýšenia administratívnych a prevádzkových nákladov môže mať v krajnom prípade až likvidačné následky.
***
Objem majetku sporiteľov v druhom pilieri k 29. 4. 2022 dosiahol 11 648 731 945 eur, počet sporiteľov k 30. 4. 2022 je 1 720 571. www.adss.sk
Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.