Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.

Rozumiem
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Ďalší míľnik pre druhý pilier: Objem úspor presiahol 15 miliárd eur

K poslednému marcovému dňu 2024 dosiahli úspory v druhom pilieri viac ako 15,1 miliardy eur. Od začiatku roka tak objem majetku v dôchodkových fondoch v kapitalizačnom pilieri vzrástol o viac ako miliardu eur. Zhodnotenie úspor od začiatku roka aj prílev nových sporiteľov potvrdzuje silnú dôveru spoločnosti v druhý pilier.   

Objem majetku v druhom pilieri predstavuje 15 133 868 827,67 eura, pričom v negarantovaných dôchodkových fondoch je 9 176 178 595,86 eura (údaje k 28. 3. 2024).

Zdrojom rastu bolo najmä zhodnotenie v indexových fondoch, kde najvýkonnejšie fondy dosiahli viac ako 10-percentné zhodnotenie od začiatku roka. Garantované fondy hlásia od začiatku roka 2024 zmiešané zhodnotenie, keď ich výkonnosť sa pohybuje v rozpätí -1 % až +1 %.

„Dôvera sporiteľov ešte viac zvýrazňuje potrebu stability a robustnosti dôchodkového systému,“ uviedol Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

Koncom prvého štvrťroka 2024 už sporiteľom začali na osobné dôchodkové účty prichádzať nižšie príspevky. V roku 2024 bude odvod do druhého piliera 4 percentá z hrubej mzdy. Poplatky za správu úspor  sa znížili na 0,425 percenta z objemu úspor ročne.

Presun úspor sporiteľov podľa predvolenej investičnej stratégie úspešne pokračuje a viac ako deväť miliárd eur sa už zhodnocuje v indexových fondoch.

V roku 2023 vstúpilo do druhého piliera takmer 95-tisíc ľudí, čo zaknihovalo uplynulý rok ako jeden z najúspešnejších, čo sa týka počtu sporiteľov, zhodnotenia a aj modernizácie dôchodkového systému.

Podľa údajov ADSS si v druhom pilieri na budúce dôchodky sporí 1 883 915  ľudí (údaje k 29. 2. 2024).

***

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Informácie o tom, ako funguje druhý pilier a kontakty nájdete na webovej stránke Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.