Napísali o nás

O svoje dôchodkové úspory sa príliš nestaráme

30. 03. 2017
Zdroj: [HN; 63/2017; 30/03/2017; s.: 7; M. Kopecký ; Zaradenie: fitmagazín]

Väčšina sporiteľov sa o svoje dôchodkové úspory príliš nezaujíma, až 80 percent z nich ich drží v dlhopisoch. Sporitelia do 40 rokov by mali aspoň časť dôchodkových úspor investovať do akcií

>viac

V druhom dôchodkovom pilieri je aktuálne viac ako 7 miliárd eur

16. 02. 2017
Zdroj: ekonomika.sme.sk; 14/02/2017; TASR ; Zaradenie: Ekonomika / Slovensko

Prvý a druhý pilier tvoria spolu základný systém dôchodkového zabezpečenia na Slovensku. BRATISLAVA. Čistá hodnota majetku dôchodkových fondov v správe dôchodkových správcovských spoločností dosiahla k 9. februáru vyše 7,003 miliardy eur.

>viac

Ako čítať výpis z II. dôchodkového piliera? Je to veľmi jednoduché

09. 02. 2017
Zdroj: tvnoviny.sk; 09/02/2017; BRATISLAVA/Andrea Mačošková ; Zaradenie: Ekonomika

Odborníci poradili aj to, v akom veku by ste mali zmeniť fond. Výpis z účtu v II. pilieri Viac ako jeden a pol milióna sporiteľov druhého piliera by už malo mať v schránke výpis o stave svojho dôchodkového účtu. Papier, ktorý mnohí len roztrhajú a zahodia, si radšej skontrolujte. Zistíte koľko ste si na súkromný dôchodok už našetrili, aj to za čo platíte. Informáciu o úsporách za celý rok zasielajú všetkým sporiteľom v 2. pilieri dôchodkové správcovské spoločnosti.

>viac

Dôchodkové fondy si polepšili. Aj o viac ako 4 percentá

01. 06. 2016
Zdroj: pravda.sk; 31/05/2016; SITA ; Zaradenie: Peniaze

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri mali k 27. máju tohto roka na svojich účtoch vyše 6,55 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa tak oproti 20. máju zvýšila o 40,3 milióna eur.

>viac

Štát posilní II. pilier

20. 05. 2016
Zdroj: Pravda; 117/2016; 20/05/2016; s.: 12,13; Branislav Toma ; Zaradenie: správy ekonomika

Systém súkromných dôchodkov čaká prvé posilnenie za vlády Roberta Fica. Nová vládna koalícia totiž počíta s naplnením sľubu predchádzajúcej vlády Smeru, že po období konsolidácie verejných financií príde aj k posilneniu súkromných dôchodkov.

>viac

Ako môžete ušetriť na daniach vďaka dôchodkovému sporeniu

04. 05. 2016
Zdroj: pravda.sk; 27/04/2016; pcs ; Zaradenie: Peniaze

Zníženie základu dane o zaplatené dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie (druhý pilier)

>viac

Väčšina sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri sa o zhodnocovanie svojich úspor nezaujíma

04. 05. 2016
Zdroj: Rádio Slovensko, 12:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 03/05/2016; Oto Görner

Elena Koritšánska, moderátorka: "Väčšina sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri sa o zhodnocovanie svojich úspor nezaujíma. Podľa dôchodkových správcovských spoločností, príspevky naďalej ponechávajú v konzervatívnych fondoch. Ekonóm varuje, že pasivita sporiteľov môže v budúcnosti negatívne ovplyvniť systém starobného sporenia."

>viac

Rozmýšľate nad zmenou dôchodkového fondu?

04. 05. 2016
Zdroj: poistovne.sk; 03/05/2016; Mário Skyba ; Zaradenie: poistovne.sk

Pri zakladaní sporenia v 2. pilieri si môžete vo vašej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) vybrať z troch alebo štyroch druhov dôchodkových fondov, v ktorých sa budú vaše peniaze zhodnocovať. V ponuke sú fondy akciové, dlhopisové, zmiešané a indexové.

>viac

DSS k 1.6. spravovali vyše 5,01 mld. eur

06. 06. 2012
Zdroj: poistovne.sk; 05/06/2012; Čas.sk, juk ; Zaradenie: poistovne.sk

majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri k 1. júnu tohto roka presiahol 5,01 mld. eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa medzitýždenne zvýšila o 5,1 mil. eur. V akciových fondoch evidovali penzijné spoločnosti k minulému piatku vyše 3 mld. eur, čo bol oproti predchádzajúcemu týždňu nárast o 1,5 mil. eur. V zmiešaných fondoch bolo takmer 1,42 mld. eur. V týchto fondoch sa objem spravovaného majetku zvýšil o 1 mil. eur. V dlhopisových fondoch k minulému piatku objem prostriedkov vzrástol o 2,4 mil. eur na takmer 592,4 mil. eur. V indexových fondoch sa k piatku nachádzalo 1,67 mil. eur, čo je medzitýždenný nárast o 62 tis. eur.

>viac

Zmeny vo vedení ADSS

21. 05. 2012
Zdroj: ADSS

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností
s novým predsedom a podpredsedom.

V súlade so stanovami, na základe ktorých je predsedníctvo v Asociácii založené na rotačnom princípe, došlo dňa 15. mája na riadnom zasadnutí predsedníctva Asociácie dôchodkových spoločností  k výmene na postoch predsedu a podpredsedu predsedníctva.
Za predsedu predsedníctva bol zvolený Ing. Stanislav Žofčák, zástupca Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky. Za podpredsedu predsedníctva bol zvolený Ing. Jozef Paška, zástupca Allianz - Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Obaja boli zvolení počtom všetkých prítomných hlasov. Funkčné obdobie trvá jeden rok.

Noví funkcionári združenia si dávajú za úlohu pokračovať v konštruktívnej a vecnej diskusii o problémoch a budúcnosti 2. dôchodkového piliera s cieľom optimalizovať a stabilizovať jeho nastavenie, ktoré povedie k výraznejšiemu zhodnocovaniu dôchodkových úspor sporiteľov.


 

>viac

Sporitelia majú v druhom pilieri takmer 4,7 mld. eur

01. 02. 2012
Zdroj: SITA

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) spravovali k 27. januáru tohto roka vo svojich fondoch majetok sporiteľov v celkovej hodnote takmer 4,68 mld. eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri sa medzitýždenne zvýšila o 22 mil. eur. V rastových fondoch evidovali penzijné spoločnosti k minulému piatku 2,98 mld. eur, čo bol oproti predchádzajúcemu týždňu pokles takmer o 8 mil. eur. Vo vyvážených fondoch bolo takmer 1,42 mld. eur. Aj v týchto fondoch sa pritom objem spravovaného majetku znížil, a to o 5,6 mil. eur. Naopak, v konzervatívnych fondoch sa k minulému piatku objem prostriedkov zvýšil o 35,5 mil. eur na takmer 277,8 mil. eur. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

>viac

Sporenie na dôchodok čakajú zmeny

19. 01. 2012
Zdroj: SME;

Správcovské firmy rozposielajú listy. Dozviete sa, koľko máte na účte, aj ako sa zmenil zákon

Výnos vám budú od apríla garantovať len v jednom dôchodkovom fonde.

Hoci na poslanie výpisu z dôchodkového účtu majú dôchodkové spoločnosti čas do konca februára, tento rok to spravili v predstihu. "Poslanie ročného výpisu z účtu sme spojili aj s informovaním klientov o legislatívnych zmenách, ktoré sa v starobnom dôchodkovom sporení uskutočnia v najbližšom období," hovorí Juraj Dlhopolček, výkonný riaditeľ pre penzie v ING DSS. Urobili tak všetky spoločnosti, ktoré na trhu pôsobia. Zákon im totiž predpisuje poslať informáciu o zmenách v zákone do 15. januára. List z dôchodkovej spoločnosti preto dostanete aj v prípade, že vám výpis z účtu chodí napríklad e-mailom.

>viac

Robert Fico obral ľudí, tvrdí Mihál

14. 06. 2011
Zdroj: HN

Budúci dôchodcovia mali kvôli vláde Roberta Fica (Smer-SD) prísť o 150 miliónov eur.

Podľa ministra práce Jozefa Mihála (SaS) ich o túto sumu pripravili takzvané garancie, teda povinnosť dôchodkových správcovských spoločností každých šesť mesiacov preukazovať, že neprerábajú peniaze svojich klientov. Ak idú do mínusu, musia na sporivé účty doplácať zo svojho. Penzijné firmy na to zareagovali opatrnou investičnou stratégiou, ktorá tiež znamenala nižší výnos. „Dokazuje to vývoj na akciových trhoch, ale aj výnosy štátnych dlhopisov,“ tvrdí rezort.

Aj DSS-ky potvrdili, že Ficove zásahy výnosy skresali. „Asi áno, ale možný bol len jeden scenár, takže sa nad tým nikto nezamýšľal,“ povedal Peter Socha z Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

 

>viac

Vyhlásenie Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (Asociácia DSS) k novele zákona č. 43/2

13. 06. 2011
Zdroj: ADSS

Asociácia DSS si je plne vedomá, že 2.pilier má zarábať peniaze a investovať tak, aby dosiahol čo najvyšší výnos. Musí sa tak ale diať spôsobom primeraným a zodpovedajúcim rizikovému profilu sporiteľov. 

Základným princípom starobného dôchodkového sporenia je dlhodobé investovanie úspor občanov na kapitálových trhoch, ktoré nevylučuje  možnosť poklesov hodnoty majetku. História nám ukazuje, že z dlhodobého hľadiska je investovanie výnosné a zmysluplné. Vyžaduje si však špecifické profesionálne znalosti a skúsenosti, ktorými na Slovensku disponujú špecializované správcovské spoločnosti (DSS). Jednou z kľúčových úloh DSS je informovanie sporiteľov o možnom vývoji ich investícií v strednodobom a dlhodobom horizonte a usmernenie sporiteľov vzhľadom na ich vedomosti, informácie, vek a investičné preferencie. 

Dôchodkové správcovské spoločnosti sa správajú a chcú dlhodobo správať ako zodpovední správcovia a chcú aktívne prispôsobovať investovanie potrebám a požiadavkám sporiteľov. Ctíme si zásadu, že sporiteľom, ktorí nemajú dostatočné vedomosti o investovaní a rizikách s ním spojených žiadny profesionálny správca neinvestuje ich úspory z prevažnej časti do akcií. Toto je aj celosvetový trend v oblasti regulácie, vyvolaný skúsenosťami z finančnej krízy, ktorý núti poskytovateľov investičných služieb a správcov fondov skúmať a zohľadňovať vo svojej činnosti rizikový profil klienta. Investovanie úspor obyvateľov na dôchodok v tomto trende celkom iste nebude a nemôže stáť bokom.

Aj napriek tomu, že zavedenie garancií v 2.pilieri sa ukázalo byť vyhovujúcim pre značnú časť sporiteľov, považujeme súčasný stav za nevyhovujúci. Neumožňuje výraznejšie zhodnocovanie úspor kvôli nesprávnemu nastaveniu systému garancií, sledovaných období, ale aj štruktúre poplatkov, a preto je potrebné ho zmeniť. 


Aktuálny návrh zákona zatiaľ nevykazuje známky stability z pohľadu budúceho možného vývoja a nesmeruje k riešeniu problémov súčasného stavu sektora.  Z uvedených dôvodov máme maximálny záujem na pokračovaní v diskusii o zmenách v 2.pilieri, vecne argumentovať a snažiť sa o hľadanie dobrého a stabilného riešenia pre 2.pilier.

>viac

Vláda doteraz len trestala DSS-ky

30. 06. 2010
Zdroj: 30.6.2010, HNonline.sk

HNonline.sk zverejnil článok Viktora Kouřila o krokoch predošlej vlády voči druhému pilieru.

>viac

Vstup do II. piliera sa opäť zjednoduší

30. 06. 2010
Zdroj: 30.6.2010, Hospodárske noviny

Denník Hospodárske Noviny informovali o vstupe do druhého piliera.Vyjadrili sa Viktor Kouřil, Ľubica Navrátilová a Barbora Petrová.

>viac

Anketa - Čo by mala budúca vláda urobiť s dôchodkovým systémom?

28. 06. 2010
Zdroj: 28.6.2010, Hospodárske noviny, Menu pre Slovensko

Hospodárske Noviny zverejnili anketu o aktivitách budúcej vlády s dôchodkovým systémom. Vyjadrili sa Jana Vaľová, Peter Socha, Radovan Ďurana a Michal Mušák.

>viac

Druhý pilier bude opäť zarábať

28. 06. 2010
Zdroj: 28.6.2010, Hospodárske noviny

Hospodárske Noviny informovali o pripravovaných zmenách v druhom pilieri v súvislosti so zmenou vlády.

>viac

Ambíciou vznikajúcej vlády je urobiť zmeny aj v druhom dôchodkovom pilieri

25. 06. 2010
Zdroj: 25.6.2010, Slovenský rozhlas, Petra Maťašovská

Slovenský rozhlas informoval o pripravovaných zmenách v druhom pilieri v súvislosti so zmenou vlády. Vyjadrili sa Iveta Radičová, Peter Goliaš a Viktor Kouřil.

>viac

Krízou k rekordným ziskom

24. 06. 2010
Zdroj: 24.6.2010, Trend, Ján Záborský

Týždenník Trend informoval o výnosoch dôchodkových fondov za uplynulý rok. Vyjadril sa Viktor Kouřil.

>viac

1/22 Nasledujúce >>

Eurokalkulačka

vynuluj

Kurz SKK/EUR: 30.1260