Sociálna poisťovňa by chcela peniaze sporiteľov z 2. piliera

13. 04. 2009

Jeden a pol milióna občanov Slovenska si už piaty rok sporí na svoje dôchodky na svojich osobných dôchodkových účtoch. Doteraz nasporili sumu prevyšujúcu korunovú hodnotu 70 miliárd. Ide o ich vlastné, súkromné peniaze, na ktoré nikto – vrátane vlády – nemôže siahnuť. Zjavne sa to nepáči riaditeľovi Sociálnej poisťovne (SP), Dušanovi Muňkovi. V článku, ktorý napísal pre denník Pravda (9.apríl 2009, str.17) to dáva jasne najavo.


Je zrejmé, že sporitelia z 2. piliera nevystupujú v počte, aký predpokladali tí, ktorí 2. pilier už po druhý krát otvorili. Riaditeľa SP to zjavne neteší, pretože peniaze, ktorých príchod predpokladal, neprichádzajú. Ľudia si ich chcú nechať na svojich osobných dôchodkových účtoch a nechcú ich posunúť SP, ktorá by ich vzápätí minula.


Spôsob, akým v tejto situácii pán Muňko napáda 2. pilier je neodborný a účelový. Jeho zmyslom je vystrašiť a zneistiť sporiteľov a Asociácia DSS to jednoznačne odmieta. Môžeme ísť bod po bode.


1. Údajne vedieme iba jednostrannú kampaň, ktorá zdôrazňuje iba výhody 2. piliera. Práve na rozdiel od autora tohto hodnotenia, komunikuje Asociácia DSS veľmi otvorene o výhodách aj rizikách 2. piliera. Každé dva týždne napríklad zverejňujeme newsletter, ktorý prináša aktuálne hodnoty dôchodkových fondov  - vrátane poklesov. Sú to všetko pravdivé, overiteľné a neskreslené hodnoty, vrátane zrozumiteľného vysvetlenia.


2. Čílsky dôchodkový model, ktorý údajne Slovensko prebralo, krachuje po celom svete. Po prvé, Slovensko neprebralo čílsky model a po druhé, ani samotný čílsky model nikde nekrachuje. Pokiaľ niekde systém podobný nášmu systému 2. piliera skončil, stalo sa tak vždy v dôsledku politiky vlád daných krajín. Posledný príklad je Argentína, ktorá znárodnila dôchodkové fondy potom, čo vlastnou politikou doviedla krajinu pred krach a posledné peniaze, ktoré tam ešte zostali sa nachádzali práve na účtoch argentínskych sporiteľov.


3. Slovensko vraj nikdy nemalo na to, aby dokázalo financovať taký systém dôchodkov, kde ide polovica odvodov na súkromné sporivé účty. Pán Muňko by si mal lepšie prečítať analýzy, ktoré boli vypracované pre potreby Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, alebo analýzy Slovenskej akadémie vied. Tam sa totiž píše, že dvojpilierový systém tak, ako je dnes nastavený, je pre vývoj verejných financií a udržateľnosť dôchodkového systému ako takého, lacnejším a výhodnejším riešením, ako iné.


4. Údajne zatajujeme, že pre ľudí starších ako 35 rokov s príjmom 600 a menej eur mesačne, je 2. pilier nevýhodný. Nič nezatajujeme, iba tvrdíme a vieme to aj dokázať, že to nie je pravda.


5. Údajne zatajujeme, že hneď ako dostane sporiteľ prvý dôchodok z 2. piliera, jeho pozostalí v prípade jeho eventuálnej smrti nezdedia nič. Nič také sme nikdy nerobili, ale platí to isté, čo v predchádzajúcom odseku. Nie je to pravda. Pozostalí po sporiteľovi, ktorí už poberá dôchodok z 2. piliera dostanú vdovský, vdovecký, respektíve sirotský dôchodok, presne tak, ako z 1. piliera. Alebo – zdedia celú sumu, ktorá po sporiteľovi, ktorý si uplatnil programový výber, zostala mimo kúpenej anuity.


Pán Muňko v nedávnej minulosti vyhlásil, že sporitelia už prišli o všetky svoje úspory. Tento jeho výrok odmietli úplne všetci - od premiéra, cez ministerku Tomanovú až po koaličných poslancov parlamentu. Dodnes sa za tento výrok nikomu neospravedlnil, ale faktom zostáva, že týmto zjavne nepravdivým a zavádzajúcim verejným vyhlásením, zásadne spochybnil svoju odbornosť a nestrannosť v dôchodkovej problematike.


V článku riaditeľa SP pre denník Pravda, je položených niekoľko otázok smerom ku DSS. Odpovedali sme na ne. Na túto by však mohol odpovedať, aj samotný riaditeľ SP.
Aké dôchodky bude po 15-tich, 20-tich a viac rokoch vyplácať slovenským dôchodcom Sociálna poisťovňa, respektíve priebežný 1. pilier? Budú také, ako sa to prezentuje dnes, alebo sa medzičasom 1. pilier zásadne zmení? Odpoveď je nanajvýš súrna a určite  zaujíma všetkých tých, ktorí si poctivo platia dôchodkové odvody.Naspäť

Eurokalkulačka

vynuluj

Kurz SKK/EUR: 30.1260