Ani jeden sporiteľ v 2. pilieri neprišiel o svoje úspory

28. 10. 2008

Vážený pán generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko,
   Dňa 25. októra 2008 publikoval denník SME na strane 7,  interview s titulkom: Muňko: Ľudia prišli o penzijné úspory. V odpovedi na otázku, kde sa Vás denník pýtal, ktorí ľudia by podľa Vás mali odísť z 2. piliera, ste uviedli: „Pán kolega, aby sme si rozumeli. Aby sme si jasne povedali, ktorí ľudia majú odísť. Ľudia, ktorí vstúpili do 2. piliera, môžete pokojne napísať, že prišli o celé úspory. Do dvoch týždňov možno budete múdrejší. Jedna tretina finančných prostriedkov, ktoré sú vonku, je zdrap papiera. Môžete napísať, že to povedal riaditeľ Sociálnej poisťovne, že prišli o celé úspory“. Denník SME Vám následne položil doplňujúcu otázku, či podľa Vás ľudia prišli o dôchodkové úspory, alebo do dvoch týždňov o ne ešte len prídu.  V odpovedi na túto otázku ste uviedli: „Nieže prídu, už prišli“.
   Týmito výrokmi ste sa dopustili opakovaného klamstva, ktoré nesie znaky šírenia poplašnej správy. Vzhľadom na to, akú funkciu dnes zastávate to platí dvojnásobne. Vaše výroky tak získavajú potenciál zásadným spôsobom znepokojiť a vystrašiť viac ako 1,4 milióna sporiteľov v 2. pilieri.
   Dokázať ich nepravdivosť môže kedykoľvek napríklad Národná banka Slovenska, alebo depozitár, ktorejkoľvek DSS. Môže to urobiť aj ktorýkoľvek sporiteľ v 2.pilieri tak, že si skontroluje stav osobného dôchodkového účtu.
   Vážený pán Muňko,
sme presvedčení, že šírenie takýchto lží je neprípustné. Pokiaľ je ich autorom človek Vášho postavenia, ku neprípustnosti sa pridáva aj  faktor nezodpovednosti. Vyzývame Vás preto, aby ste svoje vyjadrenia o tom, že sporitelia v 2.pilieri „už prišli“ o svoje úspory, verejne vzali späť.
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností


Naspäť

Eurokalkulačka

vynuluj

Kurz SKK/EUR: 30.1260