Peniaze sporiteľov v 2.pilieri sú bezpečné

26. 10. 2008

Výroky riaditeľa Sociálnej poisťovne sú nepravdivé a pripomínajú poplašnú správu
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) sa dôrazne ohradzuje voči výrokom riaditeľa Sociálnej poisťovne (SP) Dušana Muňka, ktoré v sobotu 25.októbra 2008 publikoval denník SME a podľa ktorých je Muňko presvedčený, že sporitelia v 2.pilieri „už prišli“ o svoje prostriedky, ktoré majú uložené na osobných dôchodkových účtoch spravovaných Dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS). Hrubú nepravdu, ktorú výroky riaditeľa Sociálnej poisťovne zjavne obsahujú, potvrdil cez víkend aj premiér Róbert Fico, keď teoreticky pripustil možnosť znárodnenia DSS v prípade, že by boli peniaze sporiteľov „definitívne“ ohrozené, pričom vzápätí dodal, že táto téma dnes nie je aktuálna.
Pán Muňko sa dopustil výrokov, ktoré hraničia so šírením poplašnej správy. To môže mať tri dôvody – nevedomosť, cielenú snahu poškodiť dobré meno všetkých šiestich DSS, alebo cielenú snahu vystrašiť sporiteľov. Všetky tri možnosti sú zlé“, konštatuje ADSS.
ADSS je kedykoľvek pripravená vo verejnej diskusii dokázať, že výroky riaditeľa Sociálnej poisťovne sú klamstvom. Asociácia je rovnako tak pripravená na otvorenú verejnú diskusiu o dopadoch finančnej krízy na stav dôchodkových fondov, ktoré spravuje.
Sme toho názoru, že sporitelia, ktorých neustále niekto straší a stresuje, majú právo vedieť, ako sa veci v skutočnosti majú. Nikdy sme neskrývali a netajili, že finančná kríza má dopad na výsledky fondov, ktoré sú spravované DSS, ale vždy sme poukazovali na to, aký je skutočný dopad a najmä, aký je v porovnaní s prepadmi na všetkých svetových trhoch. Podľa nášho presvedčenia je tento dopad vzhľadom na to, čo sa vo svete deje, minimálny“, uvádza sa vo vyhlásení ADSS.
ADSS zároveň zdôraznila, že všetkých šesť DSS  pravidelne a v intenciách zákona informuje o aktuálnej hodnote dôchodkovej jednotky a to na týždennej báze. Aktuálne hodnoty sú zverejňované prostredníctvom denníka Hospodárske noviny a denníkov SME, Pravda a Uj Szó. Predmetnú tlačovú správu ADSS každý týždeň preberajú agentúry TASR, SITA a ČTK a hodnoty vo fondoch pravidelne zverejňujú týždenníky Profit a Trend a televízia TA3. Všetky informácie sú okrem toho on line k dispozícii na web stránkach všetkých šiestich DSS a taktiež aj na stránke www.adss.sk. Každý sporiteľ má pritom kedykoľvek možnosť osobne si skontrolovať stav svojho dôchodkového účtu na internete, telefonicky, alebo osobne.
Pokiaľ vznikne nejaká nová zákonná povinnosť ohľadne informovania sporiteľov tak, aby sa zlepšila ich informovanosť a komfort, nemáme problém ju splniť. Okrem toho pripravujeme vlastný projekt zlepšenia informovanosti sporiteľov, ktorí sú dnes vystavení tlaku nepravdivých a zavádzajúcich informácií v štýle, aký predviedol riaditeľ Sociálnej poisťovne“, uvádza sa na záver vo vyhlásení ADSS.Naspäť

Eurokalkulačka

vynuluj

Kurz SKK/EUR: 30.1260