Penzijné fondy odolávajú krízam lepšie ako ostatní

27. 10. 2008

Penzijné fondy patria medzi najkonzervatívnejších investorov. Zarábajú síce menej, ale s menším rizikom. Ich sila a stabilita sa preto najlepšie prejavuje v časoch finančných kríz. Tá dnešná – globálna a hlboká, nie je výnimkou.
Príklad 1: Island. Donedávna jedna z najbohatších krajín sveta (v pomere na počet obyvateľstva), dopláca na prehnaný optimizmus z minulosti možno najviac. Jej vláda ale vyjednáva s islandskými penzijnými fondmi a prosí ich, aby investovali svoje zahraničné aktíva (čiže úspory islandských dôchodkových sporiteľov) do islandských štátnych obligácií. Výsledkom má byť záchrana islandskej koruny, respektíve pomoc pri záchrane celého ostrovného štátu.
Príklad 2: Argentína. Jej vláda, ktorá má na celom svete povesť tej, ktorá už raz dokázala doviesť štát do defaultu, znárodňuje tamojšie penzijné fondy. Tvrdí síce, že chce chrániť sporiteľov, ale v skutočnosti potrebuje ich peniaze, ktoré sú vo fondoch bezpečne uložené. Argentínske penzijné fondy síce stratili veľa (najmä vďaka tomu, že v minulosti boli donútené nakúpiť domáce štátne obligácie, ktorých cena dnes letí dolu), ale stále ešte majú aktíva za 30 miliárd dolárov. Vláda má veľké dlhy (len tento rok má zaplatiť 11 miliárd dolárov) a nemá peniaze. Peniaze sporiteľov z penzijných fondov sa jej preto hodia.
Príklady ilustrujú vyššie popisovaný jav - v časoch finančných kríz býva pravidlom, že najviac peňazí (likvidných aktív) mávajú práve penzijné fondy. Sú totiž od podstaty konzervatívne a opatrné. Nikdy nehrajú na riziko a vysoký zisk, ale vždy na istotu a bezpečnosť. Inak to ani nejde. Penzijné fondy sú dlhodobí investori (10 až 50 rokov), ktorí pracujú pre milióny bežných ľudí, ktorým spravujú dôchodkové úspory. Títo ľudia nečakajú astronomické zisky, ale bezpečnosť dôchodku.
Na Slovensku to nie je inak. Našich šesť DSS spravuje už viac ako tri roky dôchodkové úspory viac ako 1,4 miliónu sporiteľov. Prvé dôchodky budeme vyplácať zhruba o 12-13 rokov. Nikoho z nás neteší, že dopady finančnej krízy postihli aj naše fondy. Nakoniec – na svete dnes neexistujú fondy, ktoré by sa dopadom vyhli.
Otázkou je, ako boli naše fondy postihnuté? Odpoveď znie - v porovnaní s prepadmi na svetových finančných trhoch minimálne (viď. napríklad www.adss.sk, alebo web ktorejkoľvek DSS-ky). Ale pravdou je aj to, že boli. Áno, a nikto z nás to nezakrýva a nesnaží sa zakrývať. Sporitelia a vlastne celá verejnosť môže prácu dôchodkových správcov sledovať pravidelne každý týždeň, pretože každý týždeň zverejňujeme aktuálny stav dôchodkovej jednotky vo všetkých typoch fondov, ktoré spravujeme.
Ani my nie sme nadšení z momentálnej situácie. Nakoniec, kto dnes je? Ale denne pracujeme na tom, aby sme portfóliá našich fondov (rozumej majetok našich sporiteľov) čo najviac ochránili pred dopadmi krízy.  Aj to je totiž naša práca. V dobách rastu a optimizmu nie je problém dosiahnuť vysoké zhodnotenia a vychvaľovať sa nimi. Kvalita správcu dôchodkov sa ukáže až v horších časoch.
Naši sporitelia teraz síce nemusia byť šťastní, ale určite môžu byť pokojní. Nič dramatické sa s ich dôchodkovými úsporami nedeje. Po celé tri uplynulé roky sa ich úspory síce pomaly, ale predsa zhodnocovali. Teraz sa v dôsledku krízy zhodnocovanie zastavilo a v niektorých prípadoch sme zaznamenali aj mierne straty, ktoré sú však v porovnaní s pádmi na svetových trhoch minimálne.
Najstarší sporitelia pôjdu do dôchodku o 12-13 rokov. Ak si dnes (a nielen tí najstarší) myslia, že to čo sa dnes deje na trhoch, bude trvať tak dlho, môžu okamžite zadarmo prestúpiť do Konzervatívneho fondu svojej DSS. Keď ich neuspokojí ani to, budú môcť z 2.piliera vystúpiť a vrátiť tak svoje nasporené peniaze do Sociálnej poisťovne.
Potom im už ale zostane len viera v to, že o 12-13 a viac rokov im slušný dôchodok vyplatí Sociálna poisťovňa. Ale to je už úplne iná téma.Naspäť

Eurokalkulačka

vynuluj

Kurz SKK/EUR: 30.1260