Zmeny v druhom pilieri môžu byť protiústavné (SME, 2.1.2008)

02. 01. 2008

Sporná novela zákona o sporení v druhom pilieri pravdepodobne skončí na Ústavnom súde. Opozícia spochybňuje ústavnosť niektorých paragrafov. Najmä predĺženie povinnej lehoty sporenia v druhom pilieri z 10 na 15 rokov, jeho otvorenie a zdrobrovoľnenie a vylúčenie invalidov z druhého piliera.
„V týchto prípadoch sa dá predpokladať porušenie ústavy,“ povedala poslankyňa za SDKÚ Iveta Radičová. Rozpor s ústavou vyčítajú koaličnej novele aj ďalšie opozičné strany.


Až keď sa vyrieši zmätok
Ešte predtým, ako sa novela dostane na Ústavný súd, budú musieť poslanci odstrániť zmätok, ktorý do nej vniesli v utorok pri schvaľovaní. A to najmä s prispením spravodajkyne Jany Vaľovej zo Smeru. Schválili, že do druhého piliera pri jeho otvorení nemôžu vstúpiť ľudia, ktorí to nestihli do júna 2006. Iným návrhom však prijali to, že vstúpiť môžu. Očakáva sa, že prezident tieto návrhy alebo celý zákon vráti poslancom, aby ho prepracovali. Je pravdepodobné, že po oprave koalícia zákon bez ďalších zmien znovu schváli. „Ak zákon prezident v tejto podobe podpíše, dáme podnet na Ústavný súd,“ povedala Radičová. „Nie je to proti¬ústavné, ak by to bolo, nenavrhovali by sme takéto riešenia,“ povedala o sporných bodoch novely hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová.
Prípadný podnet poslancov na Ústavnom súde by však mohol byť úspešný. O protiústavnosti noviel hovoria aj niektorí právnici.
„V bode, v ktorom sa zvyšuje počet rokov, keď musí zostať sporiteľ v druhom pilieri z 10 na 15 rokov, je novela protiústavná,“ myslí si právnik Jozef Vozár. Napríklad 50-ročný sporiteľ pred dvoma rokmi vstupoval do druhého piliera s tým, že do penzie odíde, keď bude mať 62 rokov. Predpokladal teda, že podmienku nároku na penziu z druhého piliera splní. Zákon v súčasnosti hovorí, že penziu z druhého piliera ľudia dostanú, ak dovŕšia dôchodkový vek 62 rokov a šetria si na penziu najmenej desať rokov. Keď začne platiť novela, ocitne sa takýto sporiteľ mimo hry. Dôchodkový vek dosiahne v 12. roku sporenia, zatiaľ čo novelizovaný zákon prikazuje šetriť si najmenej 15 rokov.
Aj podľa ďalšieho právnika Mareka Benedika je toto ustanovenie v rozpore s ústavou. „Sporiteľ vstúpil do určitého právneho vzťahu s jasne stanovenými podmienkami a lehota sporenia bola jednou z nich. Ústava chráni aj legitímne očakávania klienta,“ povedal.


Podľa právnikov je v rozpore s ústavou aj to, že od nového roka by štát už neplatil príspevky za invalidov do druhého piliera. Mohlo by to znamenať porušenie ich vlastníckych práv. „Vlastníctvo je ústavou chránené,“ povedal Benedik. To, že invalidi by sa ocitli mimo sporenia, je zároveň diskrimináciou oproti tým, čo si na penziu šetriť môžu. „Môže to byť protiústavné aj z dôvodu ústavnej nerovnosti,“ doplnil Vozár.


Smrť – cesta k peniazom?
Vylúčenie invalidov z druhého piliera a predĺženie povinnej lehoty sporenia na 15 rokov môže znamenať, že niektorí ľudia sa k svojim peniazom počas života nemusia dostať. Pre nesplnenie podmienok by totiž nemali nárok na penziu z druhého piliera. K úsporám by sa dostali až dedičia po ich smrti.
Otvorenie a zdobrovoľnenie druhého piliera je podľa Vozára ďalšia vec, ktorá je na hrane ústavnosti. „Takáto úprava obmedzuje podnikanie dôchodkových spoločností. Môže im znížiť ich príjmy, čím sa zasahuje do princípu nadobudnutých práv,“ povedal .

Sporné zmeny
Predĺženie lehoty sporenia v druhom pilieri z 10 na 15 rokov
Ľudia vstupovali do II. piliera s tým, že si budú šetriť najmenej 10 rokov. Ak si niekto začal šetriť ako 50-ročný, pri odchode do penzie vo veku 62 rokov to znamená, že si bude sporiť 12 rokov. Po novom nesplní zákonnú podmienku. Zo Sociálnej poisťovne dostane za spomínaných 12 rokov len polovičný dôchodok, pretože bol v II. pilieri. Z neho však nedostane nič, lebo zákon s takýmto prípadom nepočíta. K peniazom sa dostanú dedičia po smrti sporiteľa.

 
Štát nemá platiť príspevky do druhého piliera za invalidov
Diskriminácia voči ostatným, ktorí majú možnosť si šetriť v II. pilieri. Za viaceré skupiny, napríklad za matky na materskej, štát bude naďalej odvádzať príspevky aj do II. piliera.


Zdobrovoľnenie a otvorenie II. piliera obmedzuje podnikanie dôchodkových správcovských spoločností. Zmenia sa tak podmienky, za akých vstupovali na slovenský trh dôchodkového sporenia.Naspäť

Eurokalkulačka

vynuluj

Kurz SKK/EUR: 30.1260