Návrh Ministerstva práce týkajúci sa druhého piliera je absurdný

06. 07. 2007

Asociácia DSS verí, že odborníci nedopustia ohrozenie celého systému dôchodkového zabezpečenia.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) je šokovaná návrhom Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny ohľadne druhého piliera starobného dôchodkového sporenia. Návrh, ktorý predpokladá dobrovoľnosť výstupu z druhého piliera pre všetkých jeho sporiteľov je sám osebe nesystémový. Fakt, že tento návrh obsahuje aj možnosť, aby si ten sporiteľ, ktorý sa rozhodne druhý pilier opustiť, mohol zobrať nasporené peniaze a ľubovoľne ich použiť, je však podľa ADSS možné považovať za priame ohrozenie celého dôchodkového systému. ADSS verí, že takýto nezodpovedný návrh nemôže prejsť medzirezortným pripomienkovým konaním a byť predložený na rokovanie vlády. Znamenal by totiž potenciálny rozvrat celého systému dôchodkového zabezpečenia a obrovské škody vo verejných rozpočtoch vôbec. Podľa ADSS by nepochybne významným spôsobom ohrozil aj plnenie kritérií pre vstup Slovenska do eurozóny.

„Zdráham sa uveriť, že niečo takéto môže vôbec byť v návrhu ministerstva. Predstava, ako štát umožňuje ľudom, aby doslova minuli peniaze, ktoré sú určené na výplatu dôchodkov, je jednoducho z iného sveta. Neverím, že čosi tak nezodpovedné, môže prejsť medzirezortným pripomienkovým konaním. Zároveň verím, že zodpovedné médiá dokážu túto absurdnosť, ktorá v sebe skrýva obrovské nebezpečenstvo ľudom dostatočne vysvetliť “, skonštatoval predseda ADSS Peter Socha.

ADSS konštatuje, že návrh, ktorý by umožnil všetkým sporiteľom druhého piliera, dobrovoľne tento systém opustiť je nesystémový a zlý. ADSS doteraz predpokladala, že snahy oslabiť druhý pilier sú motivované snažením získať viac peňazí pre prvý pilier a Sociálnu poisťovňu. Po zistení, že ministerstvo práce je v mene snahy oslabiť druhý pilier ochotné pripustiť aj viac ako dvoj ročný výpadok polovice povinných odvodov do systému dôchodkového zabezpečenia, však ADSS konštatuje, že priestor na dialóg s ministerstvom o úpravách celého systému prestáva existovať.

„Toto už nie je situácia, kedy môžete argumentovať za, alebo proti, pretože tu už nejde o systém, ale o jeho likvidáciu. Nemôžem si pomôcť, ale nepoznám štát, dokonca ani z histórie, ktorý by dovolil občanom, aby minuli peniaze, ktoré boli určené na dôchodky. Nech by už jeho dôvody boli akékoľvek“, povedal Peter Socha.

ADSS sa k celému návrhu ministerstva vyjadrí na tlačovej konferencii budúci týždeň v utorok.

„Návrh obsahuje viacero bodov, ktoré treba odmietnuť – napríklad vylúčenie ľudí na materskej dovolenke zo systému druhého piliera – a asociácia tak urobí veľmi podrobne a presne. Považovali sme však za nutné, okamžite upozorniť práve na bod, ktorý pripúšťa minutie dôchodkových peňazí na spotrebu“, dodal Peter Socha.Naspäť

Eurokalkulačka

vynuluj

Kurz SKK/EUR: 30.1260